Sports

Surpriză la Roma: Andrey Rublev, învins în două seturi de locul 54 ATP (Rezultatele zilei)

Andrey Rublev, unul dintre jucătorii cu o evoluție foarte bună în 2022, a părăsit în mod surprinzător turneul Masters de la Roma încă din turul al doilea.

Andrey RublevFoto: Marco Iacobucci / ipa-agency.net / PA Images / Profimedia

Acceptat direct în această fază a competiției (în calitate de al șaselea favorit), rusul a cedat în două seturi în fața sârbului Filip Krajinovic (54 ATP), scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și nouă minute.

Krajinovic se va duela pentru un loc în sferturi cu învingătorul partidei dintre italienii Fabio Fognini (56 ATP) și Jannik Sinner (13 ATP, favorit 10).

Rublev (7 ATP) a cucerit deja trei titluri în acest sezon: s-a impus la Marsilia, Dubaiși Belgrad (după ce l-a învins cu 6-0 în decisiv pe Novak Djokovic, liderul ATP).

Andrey a fost criticat de mai mulți colegi din circuitul mondial după ce a afirmat că se consideră discriminat ca urmare a deciziei organizatorilor de la Wimbledon de a interzice participarea sportivilor din Rusia şi Belarus la al treilea turneu de Grand Slam al anului.

Tot marți, polonezul Hubert Hurkacz (favorit 11) a fost învins cu 7-6(8), 7-6(2) de David Goffin (48 ATP), jucător care a ratat patru mingi de meci împotriva lui Rafael Nadal la Mastersul de la Madrid.

ATP Roma, rezultatele înregistrate marți

Diego Schwartzman (Argentina/12) vs Miomir Kecmanovic (Serbia) 6-2, 3-6, 7-6(3)

John Isner (SUA) vs Francisco Cerundolo (Argentina) 6-4, 6-3

David Goffin (Belgia) vs Hubert Hurkacz (Polonia/11) 7-6(8), 7-6(2)

Grigor Dimitrov (Bulgaria) vs Brandon Nakashima (SUA) 6-3, 6-4

Cameron Norrie (Marea Britanie/9) vs Luca Nardi (Italia) 6-4, 6-4

Sebastián Báez (Argentina) vs Tallon Griekspoor (Olanda) 6-3, (7)6-7, 6-2

Jannik Sinner (Italia/10) vs Pedro Martinez (Spania) 6-4, 6-3.

Novak Djokovic (Serbia/1) vs Aslan Karatsev (Rusia) 6-3, 6-2

Félix Auger-Aliassime (Canada/8) vs Alejandro Davidovich (Spania) 4-6, 7-6(2), 6-2

Denis Shapovalov (Canada/13) vs Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 7-6(5)

Casper Ruud (Norvegia/5) vs Botis Van De Zandschulp (Olanda) (4)6-7, 6-2, 6-4

Filip Krajinovic (Serbia) vs Andrey Rublev (Rusia/6) 6-2, 6-4

Christian Garín (Chile) vs Emil Ruusuvuori (Finlanda) 6-4, 6-4.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.